У Івано-Франківську проходила конференція про о. Єремію Ломницького, ЧСВВ та Станіславівських новомучеників УГКЦ

27-28 жовтня у Івано-Франківській духовній семінарії ім. священномученика Йосафата відбувалася ІV Міжсемінарійна науково-практична конференція на тему: «Отець Єремія Ломницький та шлях до святості Станіславівських новомучеників». У ній взяли участь і представники Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського та Сестри Служебниці НДМ на чолі з генеральною настоятелькою згромадження - с. Софією Лебидович.

Розпочався захід 27 жовтня Архиєрейською Літургією, яку очолив Преосвященний владика Йосафат Мощич, з яким співслужили ректор ІФДС о. Олесь Будзяк, віце ректор о. д-р Андрій Чорненко, віце-ректор ВІФБС о. Єронім Грім, ЧСВВ, голова Постуляційного центру беатифікації УГКЦ о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, ректор Тернопільської семінарії о. Іван Римар, ігумен Івано-Франківського монастиря Царя Христа о. Йосафат Хаймик, ЧСВВ та настоятель парафії Кирила та Методія о. Йосафат Бойко. У храмі на Літургії зібрались численні гості - отці та брати з різних семінарій і монастирів, сестри Служебниці НДМ, які прибули з цілої України та з-за кордону, щоб взяти активну участь у конференції. 

Владика Йосафат Мощич, звертаючись до всіх присутніх, наголосив на тому, як важливо допомогати ближньому, обгрунтовуючи це словами Христа: "Христос закликає нас уміти ділитися, допомагати іншим, тим, хто потребує. Справжня любов виявляється у вчинках милосердя. До цього нас закликає Христос своїм прикладом".

Під час Літургії Владика уділив дияконські свячення семінаристу ІФДС бр. Андрію Недоступу, який зголосився їхати на служіння до Казахстану. Таке рішення отримало схвальний відгук. Владика побажав семінаристу щасливого служіння на інших теренах. «Цей брат хоче стати хлібом для тих, хто цього потребує, в далекому Казахстані» - сказав до новопоставленого диякона святитель. На завершення нововисвячений диякон подякував усім присутнім за молитву, а отцям-настоятелям - за духовний провід та опіку під час його перебування у стінах семінарії. В свою чергу ректор ІФДС прот. Олесь Будзяк подякував Владиці і запросив всіх на спільну фотографію.

Після урочистостей і вітальних слів розпочалось пленарне засідання, першу доповідь на якому мав прот. Олесь Будзяк. Він виголосив конференцію на тему: «Минуле та сучасність Івано-Франківської (Станіславівської) Духовної Семінарії». Ректор зазначив, що семінарія мала нелегку історію. В час тоталітарного режиму вона була закрита, а згодом, у час незалежності, відбувся великий період відбудови. Зараз семінарія чудово функціонує і може похвалитися чудовими вихованцями. Також виступила з доповідю с. Ореста Борщовська ССНДМ, яка зазначила: «Для всіх сестер постать о. Єремії є дуже особливлою, адже він був співзасновником нашого Згромадження».

Цікаві доповіді виголосили також  о. Єронім Грім, віце-ректор ВІФБС про місійний вимір покликання о. Єремії Ломницького, ЧСВВ та о. Полікарп Марцелюк ЧСВВ, Голова Постуляційного центру беатифікації УГКЦ, який розповів про арешт, заслання та смерть василіянського місіонера. Всі присутні дізналися про цікаві факти з життя о. Єремії, а о. Полікарп поділився також про стан його беатифікаційний процесу.

Доповідачами також були пан Олег Єгришій, канд. іст. наук, о. Віталій Козінчук, доктор філософії, пан Олег Савчук, канд. іст. наук, які доповідали про постаті Станіславівських новомучеників. Натомість о. Даниїл Сікора ЧСВВ поділився власними дослідженнями архівних матеріалів про смерть та місце поховання о. Єремії.

Згодом кожен зміг поставити питання доповідачам. Після загальної дискусії відбулась організована екскурсія по Івано-Франківську, і на цьому перший день конференції було завершено.

Другий день ІV міжсемінарійної конференції розпочався з молитви у семінарійному храмі. Спочатку була відслужена Утреня, а згодом Божественна Літургія, яку очолив о. Андрій Чорненко. Йому співслужили отці-настоятелі Івано-Франківської семінарії а також отці, які брали участь у конференції. Після Євангельського читання о. Юрій Павлюк, духівник цієї семінарії, виголосив проповідь у якій коротко розважив над стосунками між батьком та дитиною. Під час Божественної Літургії усі спільно молилися про Божу опіку над усіма учасниками конференції та посіщення Святого Духа, щоб конференція була на Божу славу та на добро нашій Церкві.

Згодом розпочалась праця у секціях. Для проведення секційних засідань були сформовані три секції. Робота у секціях відбувалася наступним чином: спочатку доповідачі висвітлювали опрацьовану тему, а згодом під керівництвом модератора групи відбувалося загальне обговорення. На цих секційних засіданнях учасники мали можливість ще ближче познайомитись з постаттю о. Єремії Ломницького. Праця в групах була досить інтенсивною та насиченою, адже на кожній із секцій було представлено близько 10 доповідей.

Перша секція відбулась під головуваннянням с. Орести Борщовської СС НДМ. Тут учасники акцентували увагу на покликання та священиче служіння Отця Єремії Ломницького, де учасники заслухали секційних доповідачів й детально обговорили цікаві факти з його життя. Знаковим є те, що першу доповідь мав білоруський студент ІФДС Латишев Тигран, розповідаючи про діяльність о. Єремії як ректора Станіславівської Семінарії з особливої точки зору: «Я хочу розповісти про діяльність о. Єремії Ломницького з тієї сторони, як його бачили представники російського населення». Тому прозвучать дуже цікаві факти з його біографії та особливостей служіння».  

Друга секція проходила під проводом о. Полікарпа Марцелюка ЧСВВ, який є головою Постуляційного центру беатифікації УГКЦ. Провідною темою даної секції була постать єпископа Григорія Хомишина, який в час життя і діяльності Єремії Ломницького був правлячим архієреєм Станіславівським. В часі секційного засідання викристалізувалося основне поле дослідження робочої групи - Українська Греко-Католицька Церква на початку переслідування та особа владики Григорія, який мученицькою смертю засвідчив вірність Церкві та народу. Постать Хомишина розглядалася з різних аспектів його діяльності, а головно - у відношенні до о. Єремії Ломницького, адже саме Владика Григорій номінував о. Єремію ректором Станіславівської Семінарії

Учасники третьої секції обговорили постать блаженного Симеона Лукача як взірець для християнського наслідування та пастирське служіння блаженного Івана Слезюка. При тому більше акцентуючи увагу на оточуючі обставини та осіб, які вплинули на формування особитсості о. Івана та впливали на його служіння. Ця робоча група пройшла під кураторством кандидата філософських наук та викладача ІФДС п. Олега Савчука. Служіння Сименона Лукача та Івана Слезюка, які працювали в один час з о. Єремією Ломницьким було ознаменоване терпіннями та боротьбою у нелегкі часи війни та Радянського режиму.

Плідна праця вилилась у цікаву дискусію після секційних засідань, де модератори, представляючи групові напрацювання, систематизували історичні та богословські дослідження як особи о. Єремії Ломницького, так і цілої історичної епохи та всього його оточення. Відомо, що Господь формував о. Єремію у важкий час переслідувань та підпілля. Але завдяки досконалому послуху Божій волі Українська Греко-Католицька Церква отримала великого світоча віри і приклад для наслідування – о. Єремію Ломницького.

На завершення, після спільного обговорення і представлення результатів роботи о. д-р. Андрій Чорненко звернувся з до всіх учасників та подякував за спільну молитву та наукову працю, принагідно згадавши про наступну – V міжсемінарійну наукову конференцію, яка повинна відбутись у 2018 р. в Тернопільській Вищій Духовній Семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого.

Найближчим часом і ІФДС планується публікація матеріалів конференції для того, щоб з ними могли ознайомитися якомога більше число зацікавлених осіб.

За матеріалами: ifds.org.ua

Фото: с. Тадея Кланца, ССНДМ

Читайте також:

Коментарів: 0

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар